Przejdź do treści

Jesienny ogród – jakie prace trzeba wykonać?

Do prac ogrodowych na nadchodzącą jesień należą nie tylko grabienie liści i koszenie trawy ale również ochrona roślin i systemów wodnych przed mrozem oraz przygotowanie ziemi na zimę.

Prace przygotowawcze

Aby rośliny zakwitły na wiosny, wskazane jest ich odpowiednie przygotowanie do przetrwania zimy. Jesień to czas sadzenia – dotyczy to zarówno sadzenia nowych cebulek kwiatowych, jak i przesadzania roślin, na lato mają odnaleźć się w nowym miejscu w ogrodzie.

Rośliny kwitnące dopiero po przymrozkach należy sadzić i/lub wysiewać już na jesień rok wcześniej. Chodzi tutaj o dymki, takie jak krokusy, żonkile, zawilce i rośliny allium. Cebulki tych kwiatów należy wsadzić w ziemię jak najwcześniej jesienią, aby lepiej przetrwały zimę. Ich ziarneka/cebulki należy zakopać w ziemi dwa razy głębiej nić ich wysokość. O tym, czy cebulka kwiatowa nadal nadaje się do sadzenia, można stwierdzić po tym, że jest jędrna i nie sucha. Na koniec podlej świeżo posadzoną cebulę konewką, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność.

Przycinanie niektórych rodzajów żywopłotów to również zadanie na jesień. Jesienią przycina się pędy za pomocą nożyc do żywopłotu, ponieważ od marca do września przycinanie żywopłotów jest zabronione ze względu na gniazdujące ptaki i dozwolone są tylko lekkie cięcia. Wskazane jest również cięcie żywopłotu przed nastaniem mrozu, aby roślina mogła zamknąć cięcie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przeniknięcia mrozu i uszkodzenia rośliny.

Zimowanie roślin i nawadnianie

Aby rośliny doniczkowe na balkonie lub tarasie nie ucierpiały zimą muszą być chronione przed zimnem. Możesz to zrobić, owijając doniczkę matą kokosową. Mata zapewnia ochronę obszaru korzeniowego, który normalnie jest odizolowany od podłoża przed zimnem.

Aby ochornić gałęzie zastosuj termiczną ochronę, która zakładana jest na górną część rośliny jak kaptur i chroni ją przed mroźnym zimowym wiatrem. Ochronka powinna być luźna, aby powietrze mogło krążyć pod spodem i nie gromadziła się wilgoć.

Systemy nawadniające i stawy są również wrażliwe na mróz. Opróżnij rury i węże, aby woda w nich nie zamarzła i nie spowodowała szkód spowodowanych mrozem.

Jeśli masz oczko wodne w swoim ogrodzie, wyjmij pompę i systemy filtrujące i przechowuj je w czystości i ochronie. Usuń liście i gruz ze stawu. Jeśli woda jest płytka, usuń z niej również ryby i przenieś je na kwatery zimowe. Przytnij rośliny stawowe i umieść w stawie zapobiegacz lodu, aby zapobiec ich całkowitemu zamarznięciu.

Pielęgnacja trawnika w jesiennym ogrodzie

Trawnik należy również przygotować na zimę jesienią. Usuń liście i wiatr, aby zapobiec brązowym plamom, a nawet gniciu. Liście można zbierać za pomocą grabi, odkurzacza lub dmuchawy do liści. Może je wykorzystać jako warstwę ściółki na rabaty, krzewy i żywopłoty, chroniąc je przed utratą wilgoci i erozją.

Po raz ostatni skosić trawnik kosiarką i skrócić go do długości 4 cm. W ten sposób trawnik lepiej radzi sobie z słabnącym światłem zimą i nie jest spłaszczany przez śnieg.

Dobrym pomysłem jest również spulchnienie trawnika. Zrób to na krzyż, aby w sposób zrównoważony usunąć mech i inne maty z trawnika i stworzyć podstawę do aplikacji nawozu. Do nawożenia najlepiej używać specjalnego jesiennego nawozu, ponieważ ma on wysoką zawartość potasu. Potas odkłada się w komórkach trawnika i chroni je przed mrozem.

Przechowywanie narzędzi i mebli ogrodowych

Przed nadejściem zimnej pory chroń swoje narzędzia i narzędzia ogrodowe przed zimnem i wilgocią. Wyczyść urządzenia przed przechowywaniem, aby zmniejszyć ryzyko rdzy. Najlepiej przechowywać narzędzia ogrodowe w szopie na narzędzia lub w szopie ogrodowej. Jeśli musisz przechowywać tylko kilka narzędzi ogrodniczych, szafka na sprzęt zajmująca niewiele miejsca jest dobrą alternatywą.

Pamiętaj również o meblach i dekoracjach tarasowych. Meble drewniane lub plastikowe mogą ucierpieć od mrozu, więc przenieś je do domu lub w inne suche miejsce. Jeśli nie ma dostępnego miejsca do przechowywania, możesz przykryć mebel odpowiednim pokrowcem ochronnym. Lepszą ochronę przed mrozem można uzyskać, owijając ją również włókniną ogrodową.

Przeczytaj również: