Przejdź do treści

Łazienka – toaleta czy oaza wellness?

W ostatnich latach łazienka zmieniła się z toalety w przytulną oazę wellness. Dzisiejsza łazienka to już nie tylko miejsce na poranną toaletę a płynne połączenie części dziennej, sypialnianej jako strefa relaksu. W kolejnych latach zmiana ta znajdzie odzwierciedlenie w nowych kolorach i materiałach. Poniżej przeczytaj o nowych trendach w kwestii urządzania łazienki.

1. Kolory

Spokojne niuanse jak szarość, beż czy piasek, powoli będą zamieniane mocnymi kolorami jak zielony, żółty czy bursztynowy. Następnie ciepłe kolory, takie jak miedź, mosiądz, brąz lub złoto zastępują chłodną srebrną wersję opraw. Ta nowa witalność wyraża się również w naturalnych materiałach takich jak drewno z żyłkami czy rodzaje kamienia o wyraźnie rozpoznawalnych strukturach.

2. Płytki ceramiczne

Nowa łazienka nie będzie już obklejona zimnymi płytkami do sufitu, bo to nie pasuje do nowego komfortu w łazience. Ściany będą zdobić wzorzyste tapety winylowe lub wodoodporne fototapety, które sprawiają, że aranżacja pomieszczenia jest jeszcze bardziej indywidualna.

3. Wanna i prysznic

Kolejnym trendem są zwiększająca się powierzchnia prysznica. Modne stają się przestronne prysznice z kilkoma źródłami wody i siedziskami. Ponadto często występują dysze wodne, dysze boczne, dysze mgiełkowe i wanny do kąpieli stóp.

4. Sauna

Kolejnym trendem ilustrującym przemianę łazienki w domowe spa jest powrót sauny – ale nie drewniana komora z nordyckiego świerku w piwnicy. Nowoczesna sauna zdobi łazienkę jako obiekt designerski, głównie jako wariant oszczędzający miejsce z przeszklonymi powierzchniami i nowoczesnym drewnem.

5. Technologia

Kolejny trend na przyszłość to inteligentne urządzenia sanitarne do kontroli stanu zdrowia. Istnieją już toalety, które mogą wykryć niektóre choroby za pomocą analizy moczu.

Przeczytaj również: