Przejdź do treści

Malowanie dachów – sposób na szybką naprawę starej powierzchni

Spadzisty dach jest taką samą wizytówką domu, jak elewacja. Brudny, porośnięty mchem lub przebarwiony dach na pewno nie będzie dodawał budynkowi uroku, a wręcz przeciwnie – oszpeci go. Na szczęście istnieje dziś możliwość naprawy tej niedoskonałości.

Nowoczesne technologie i nowatorskie materiały budowlane pozwalają na zupełne odnowienie powierzchni dachu. Możliwość taka pojawia się nie tylko w przypadku zniszczenia warstwy zewnętrznej dachu, ale również w przypadku potrzeby zmiany jego koloru. Do takiej sytuacji może dojść wówczas, gdy podczas zmiany koloru elewacji, dochodzi do zupełnego niedopasowania barw ścian zewnętrznych i dachówek.

Częściej jednak potrzeba malowania dachu ma miejsce w przypadku starych domów (kamienic), których pokrycia dachowe są na tyle trwałe, że nie wymagają całkowitej zmiany, jednak zewnętrzny ich wygląd psuje estetykę budynku.

Obecnie możliwe jest malowanie dachu. Czynność tą można przeprowadzić w stosunku do różnych rodzajów pokryć. Do malowania nadaje się:
– blacha stalowa,
blacha ocynkowana,
– dachówka ceramiczna,
– dachówka cementowa.

Malowanie dachu nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, jednak wymaga odpowiednich umiejętności poruszania się po spadzistym dachu a także posiadania odpowiedniego sprzętu (rusztowanie, liny, mocowania). Z tego powodu konieczne jest zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy przeszkolonych fachowców.

Pierwszą czynnością będzie na pewno dokonanie oględzin powierzchni dachu. Po jej wykonaniu należy dokładnie uszczelnić rynny, by uniknąć ich zapchania. Aby warstwa farby była trwała, dach musi zostać dokładnie oczyszczony (z mchu i brudu). Czynność ta wykonywana jest przy pomocy specjalnej myjki ciśnieniowej i środka czyszczącego. Następną czynnością jest zabezpieczenie okien dachowych, kominów i innych elementów dachu, które nie mogą być pomalowane. Kolejnym etapem jest pokrycie dachu warstwą specjalnego środka impregnującego. Jego zadaniem jest głębokie wniknięcie w dachówkę, zwiększenie jej przyczepności i polepszenie trwałości farby. Na tak przygotowaną powierzchnię fachowcy nanoszą farbę przy pomocy urządzenia na sprężone powietrze. Miejsca trudnodostępne należy pomalować ręcznie. Z zasady malowanie przeprowadza się dwukrotnie. Dwie warstwy farby gwarantują uzyskanie powierzchni odpornej na działanie czynników zewnętrznych, w tym: warunków atmosferycznych i promieniowania UV. Rodzaj zastosowanej farby daje również pewność trwałości koloru.

Malowanie dachu jest czynnością dość kosztowną, jednak znacznie tańszą, aniżeli wymiana całego pokrycia dachowego.

Przeczytaj również: