Przejdź do treści

Najczęstsze błędy popełniane podczas malowania ścian

Coraz częściej decydujemy się na samodzielne przeprowadzenie drobnych prac remontowych, w tym na malowanie ścian. Mimo, iż wydawałoby się, że jest to czynność nieskomplikowana, to jednak bardzo często popełniamy w tym zakresie dużo błędów.
Poniżej przedstawiamy te, które zdarzają się najczęściej.

  • Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Najczęściej wydaje się że nowa farba pokryje wszystkie niedoskonałości ściany. Niestety, nic bardziej mylnego. Drobne uszkodzenia tynku, nietrzymająca się podłoża stara warstwa farby, tłuste plamy, kurz, pył i inne zanieczyszczenia, pod nową powłoką farby zostają najczęściej uwypuklone i całkowicie niszczą efekt malowania. Koniecznym jest zatem dokładne oczyszczenie ściany przed malowaniem, naprawienie niedoskonałości powierzchni ściany, odtłuszczenie i zagruntowanie.

  • Malowanie mokrej lub wilgotnej powierzchni

Remont mieszkania nie należy do przyjemnych czynności, co często stwarza pokusę do jego możliwie jak najszybszego zakończenia. W efekcie często zdarza się, że farba nanoszona jest na mokre lub wilgotne podłoże. Skutkiem takiej czynności jest powstawania pęcherzy i późniejsze odpadanie farby. Warto jest więc poczekać do całkowitego wysuszenia ściany, by maksymalnie wykorzystać przyczepność farby do podłoża.

  • Nierównomierne nakładanie farby

Brak doświadczenia sprawia, że farba nakładana jest na ścianę nierównomiernie. Skutkuje to powstaniem odcieni na jej powierzchni. Prawidłowo należy zachować tak zwany mokry brzeg, czyli nakładać farbę równomiernie pionowymi pasami w krótkim czasie, by nie dopuścić do wysychania poprzedniego pasa naniesionej farby. Kolejne pasy muszą na siebie nachodzić i mieć ten sam kierunek malowania. Nie wolno przerywać malowania w połowie ściany i powrócić do czynności po wyschnięciu nałożonej farby.

  • Zbyt duże rozcieńczenie farby

Im farba będzie bardziej rozcieńczona, tym większe ryzyko gorszego krycia i uzyskania innego koloru, niż zamierzony.

  • Nieodpowiednie warunki do malowania

Na malowanie ścian najczęściej wybieramy ciepłe dni letnich miesięcy. Otwarte okna i wysoka temperatura na zewnątrz sprawiają, że farba szybko schnie i skraca czas remontu. Należy jednak pamiętać, że odpowiednią temperaturą do malowania ścian jest 18 do 25 stopni C. W przypadku bardzo szybkiego schnięcia ścian, na ich powierzchni mogą powstawać smugi i efekt nierównomiernego koloru.

Przeczytaj również: