Przejdź do treści

Samodzielne układanie paneli podłogowych

Panuje powszechne przekonanie, że panele podłogowe należą do okładzin podłogowych, które układa się najłatwiej i najszybciej. Czy tak jest faktycznie?

Właściwe przygotowanie podłoża

Jeżeli panele podłogowe będą układane na stare podłoże z desek, należy usunąć wcześniej wszelkie nierówności, wyjąć wystające gwoździe lub sęki, a jeśli jest to niemożliwe, na deskach ułożyć równie płyty wiórowe.

W przypadku układania paneli na powierzchni betonowej należy ją wpierw dobrze wyrównać przy zastosowaniu samopoziomujących zapraw cementowych.

Kolejnym elementem poprzedzającym położenie paneli, jest pokrycie podłoża folią paroizolacyjną oraz specjalną pianką pod panele. Dla zaoszczędzenia czasu oraz pieniędzy można zastosować podkład zawierający zarówno piankę jak i folię.

W zależności od podłoża i pomieszczenia, można wybrać podkłady pod panele o zwiększonej izolacji akustycznej, zwiększonej izolacji termicznej a także o zwiększonej warstwie paroizolacyjnej (w pomieszczeniach nad piwnicami i innymi wilgotnymi pomieszczeniami).

Przygotowanie paneli

Przed rozpoczęciem układania paneli podłogowych, powinny one przejść tak zwany okres aklimatyzacji, czyli kilkudniowego pozostawienia paneli w pomieszczeniu, w którym będą układane. Ma to na celu (szczególnie zimą) dostosowanie się wymiarów paneli do warunków (temperatury i wilgotności) pomieszczenia.

Rodzaje paneli

W sprzedaży dostępne są 3 podstawowe rodzaje paneli podłogowych, różniące się sposobem montażu.

  • Panele na zatrzask posiadają specjalnie ukształtowane krawędzie, które łączy się bezolejowo – na zatrzask. Popularne systemy to Uniclick lub EasyConnect.
  • Panele z wpustem i wypustem – do łączenia za pomocą kleju.
  • Panele do łączenia za pomocą gumowych uszczelek. Krawędzi tych paneli posiadają specjalnie wyprofilowane rynienki, w których umieszcza się gumki dylatujące i uszczelniające połączenie.

Montaż paneli na zatrzask

Przy układaniu paneli podłogowych na zatrzask należy odpowiednio spiąć je ze sobą dłuższymi krawędziami za pomocą specjalnych zaczepów, czyli wyprofilowanych wpustów i wypustów. Dla lepszego dopasowania paneli należy je delikatnie dobić młotkiem uderzanym w specjalny klocek. Nie wolno uderzać bezpośrednio w panel, bowiem spowoduje to jego uszkodzenie. Prawidłowo ułożona podłoga z paneli na zatrzask tworzy jednolitą powierzchnię bez widocznych miejsc łączenia paneli.

Montaż paneli klejonych

Pierwszą czynnością powinno być ułożenie pierwszych dwóch rzędów paneli na sucho, czyli bez zastosowania kleju. Zasadą jest, że układanie drugiego rzędu rozpoczyna się kawałkiem panelu pozostałym z rzędu pierwszego. Gdy po ułożeniu dwóch rzędów nie będą widoczne żadne nierówności, można przystąpić do klejenia paneli. Klej należy nakładać na specjalne wpusty, a następnie po kolei łączyć ze sobą kolejne panele. Nie należy stosować zbyt dużej warstwy kleju, a wszelki jego nadmiar należy na bieżąco usuwać wilgotną ścierką. W ten sam sposób przyklejać kolejne rzędy paneli dobijając je sukcesywnie młotkiem. Po ułożeniu wszystkich paneli należy odczekać około 12 – 15 godzin, do czasu wyschnięcia kleju.

Montaż paneli z gumowymi uszczelkami

Krawędzie wymienionych paneli posiadają specjalne wyprofilowane rynienki, w których znajdują się dwa rodzaje gumek dylatująco-uszczelniających (niebieska i brązowa). Uszczelki brązowe umieszcza się powyżej niebieskich, gdyż spełniają one również funkcję dekoracyjną. W czasie układania w podłużnych i poprzecznych rynienkach umieszcza się najpierw niebieską uszczelkę, a następnie dokłada się panele kolejnego rzędu. W poprzeczne szczeliny między poszczególnymi panelami za pomocą specjalnego prętu do rozwierania wsuwa się uszczelkę brązową. Gumowe uszczelki chronią posadzkę przed wodą, niestety ich montaż jest na tyle skomplikowany, że zaleca się zlecić go profesjonalnej ekipie montażowej.

O czym należy pamiętać?

Przy układaniu paneli podłogowych należy bezwzględnie pamiętać, że są to tak zwane podłogi pływające. Oznacza to, że muszą one swobodnie spoczywać na powierzchni posadzki, a między krawędzią paneli a ścianą należy zachować odpowiednią przerwę – tak zwaną dylatację.

Zasada ta wynika z faktu, że każdy materiał, z jakiego wykonane są panele podlega kurczeniu się i pęcznieniu. Właściwie zachowana dylatacja zapobiegnie zniekształcaniu podłogi.

Na czas układania paneli w miejsce dylatacji wkłada się specjalne kliny (plastikowe lub drewniane).

Przeczytaj również: