Przejdź do treści

Układanie nowych płytek na stare

Remont łazienki to zapewne niebywale pracochłonne przedsięwzięcie. Mimo, iż dostępne obecnie nowe wzorniztwo płytek, armatury łazienkowej i innych dodatków skłaniają do modernizacji łazienki, to jednak wizja skuwania starej glazury skutecznie zniechęca do remontu tego pomieszczenia. Okazuje się jednak, że można uniknąć kurzu, pyłu, hałasu i wynoszenia dziesiątek kilogramów gruzu. Sposobem na uniknięcie tych kłopotliwych prac jest możliwość układania nowych płytek na stare.

Technologia ta pozwala również na obniżenie kosztów remontu, czyli uniknięcie wydatków związanych z usuwaniem starej warstwy glazury.

Jednak dla trwałości nowej warstwy płytek i uzyskania pożądanego efektu, konieczne jest zachowanie kolejności wszystkich niezbędnych prac remontowych.

  1. Najważniejszą z nich jest dokładne sprawdzenie przyczepności starych płytek do podłoża. Czynność tą można wykonać poprzez opukiwanie drewnianym trzonkiem młotka poszczególnych płytek. Głuchy dźwięk oznacza, że płytka odstaje od ściany i należy ją bezwzględnie usunąć. Miejsce po usuniętej płytce należy wypełnić szczelnie zaprawą klejową.
  2. Kolejnym krokiem jest dokładne starcie gładkiej powierzchni glazury. Można to wykonać grubym papierem ściernym, szlifierką kątową lub wiertarką ze specjalną gumową tarczą. Czynność ta jest niezwykle ważna, gdyż szkliwiona powierzchnia starych płytek posiada minimalną nasiąkliwość a tym samym przyczepność zaprawy klejowej.
  3. Chropowatą powierzchnię glazury należy dokładnie oczyścić z kurzu a następnie pokryć odpowiednim preparatem gruntującym. Czynność ta zwiększy przyczepność nowej warstwy glazury.
  4. Po przygotowaniu podłoża i odczekaniu co najmniej 24 godzin od nałożenia środka gruntującego można przystąpić do klejenia nowej warstwy płytek. Zaleca się używanie dobrych klejów, które odznaczają się wysoką przyczepnością i elastycznością (Klej ATLAS Plus o zwiększonej elastyczności i przyczepności lub Atlas PLUS MEGA). Suchą mieszankę klejową należy wymieszać dokładnie z wodą zachowując proporcje wskazane przez producenta. Zbyt duża ilość wody może zmniejszyć przyczepność lub wydłużyć czas wiązania kleju. Do mieszania zaleca się wykorzystać wiertarkę ze specjalnym mieszadłem.
  5. Dla trwałości nowej warstwy glazury zaleca się pokrywanie zaprawą klejową zarówno ściany jak i nowej płytki. Kleju powinno być na tyle dużo, bo jego naddatek wyszedł bokami. Zapobiegnie to pozostawieniu pęcherzy powietrznych i wolnych przestrzeni. Do aplikacji kleju warto użyć specjalnej pacy z ząbkami.
  6. Po wyschnięciu kleju (najczęściej po upływie doby) można przystąpić do spoinowania płytek.

Przeczytaj również: