Przejdź do treści

Wanna czy kabina prysznic?

Przed remontem łazienki i wymianą armatury sanitarnej pojawia się nierzadko dylemat dotyczący wyboru między wanną a kabiną prysznicową. Obydwa rozwiązania posiadają wiele pozytywnych cech, a podjęcie decyzji uwarunkowane jest najczęściej osobliwymi preferencjami użytkowników łazienki jak również wymiarami tego pomieszczenia.

Wanna – wady i zalety

Powszechnie wiadomo, że wanna nie służy wyłącznie do kąpieli. Jest to miejsce, w którym możemy się dobrze wygrzać, szczególnie po zimowym spacerze, jak również miejsce relaksu i odprężenia. Ostatnio popularne są kąpiele z dodatkiem soli odprężających, aromatycznych płynów i konfetti, a kąpiel w wannie jest dla wielu osób synonimem odpoczynku i wyciszenia po ciężkim dniu pracy.

Wanna sprawdza się również wtedy, gdy w rodzinie są małe dzieci, w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wówczas kąpiel jest o wiele łatwiejsza dla rodziców, a przyjemniejsza dla maluchów.

Obecnie w sprzedaży najczęściej dostępne są wanny wykonane z czystego akrylu sanitarnego, który w porównaniu z innymi tworzywami, znacznie dłużej utrzymuje śnieżnobiały kolor i połysk. W zależności od wielkości łazienki możemy kupić wannę o niemalże dowolnym kształcie: od tradycyjnego prostokąta, przez narożną w kształcie trójkąta lub asymetryczną, aż po zupełnie nieregularne awangardowe kształty.

Osoby ceniące sobie luksus i relaks w wannie, mogą kupić wanny z systemem hydromasażu. Różne wersje wanien wyposażone są w systemy masażu wodnego, wodno – powietrznego a także z dodatkowym ozdobnym oświetleniem lub systemem dezynfekującym.

Mimo swoich niewątpliwych zalet, kąpiel w wannie ma też pewne wady.

Na pierwsze miejsce wysuwa się nieekonomiczne zużycie wody, które w porównaniu z kąpielą pod prysznicem jest znacznie większe. Do napełnienia wanny potrzeba co najmniej 150 litrów, podczas gdy w czasie kąpieli pod prysznicem zużywa się średnio 50 litrów wody.

Ponadto długie i częste kąpiele w wannie z użyciem środków myjących powodują nie tylko zmycie z powierzchni skóry zanieczyszczeń, ale również usunięcie warstwy hydrolipidowej naskórka, będącej naturalną ochroną przed podrażnieniami, bakteriami i wirusami. W efekcie długich i częstych kąpieli, naskórek robi się suchy, łuszczący się i popękany, a tym samym zupełnie nieodporny na działanie zakażenia dla patogennych drobnoustrojów.

Prysznic – wady i zalety

Kabina prysznicowa coraz częściej wypiera tradycyjną wannę. Jest szczególnie popularna w niewielkich łazienkach, gdzie zastępując dużą wanną uwalnia cenną powierzchnię.

Kupując kabinę prysznicową warto dobrze dobrać również odpowiedni brodzik. Obecnie w sprzedaży dostępne są brodziki wymagające obudowy, jak i takie, których nie trzeba obudowywać glazurą. Można kupić brodziki płytkie jak i głębokie mogące pełnić funkcję małej wanny. Głębokie brodziki sprawdzają się w szczególności podczas kąpieli małych dzieci.

Szeroki asortyment kabin prysznicowych pozwala na dobranie takiej kabiny, która będzie pasowała do kształtów łazienki, a jednocześnie spełni oczekiwania jej użytkowników względem estetyki.

W zależności od preferencji, można kupić kabiny kwadratowe, kabiny półokrągłe, a nawet pięciokątne. Innym rodzajem kabiny prysznicowej jest możliwość zakupu samych drzwi prysznicowych, służących do zabudowy specjalnej wnęki. Dodatkowo można nabyć również pojedyncze ścianki boczne.

Kąpiel pod prysznicem nie jest tak odprężająca jak w wannie i nie pozwala na długi wypoczynek w wodzie w otoczeniu romantycznych świec. Niemniej prysznic posiada szereg innych nieocenionych zalet, których nie sposób przeoczyć. Przede wszystkim nie wysusza skóry, a wykonany naprzemiennie zimną i ciepłą wodą stanowi wartościowy termomasaż naczyń krwionośnych skóry (woda gorąca rozszerza naczynia włosowate i rozluźnia mięśnie a zimna – odwrotnie). Dzięki temu pobudza się krążenie krwi i ujędrnia ciało.

Prysznic jest również wygodnym rozwiązaniem dla osób starszych, niepełnosprawnych, które mają problem z wejściem i wyjściem z wanny. Dodatkowym ułatwieniem dla nich możliwość zamontowania w kabinie prysznicowej dodatkowych uchwytów i siedzisk, co znacznie ułatwia korzystanie z kabiny.

Nadto prysznic jest wygodny wówczas, gdy trzeba wziąć szybką kąpiel (po treningu, w gorący dzień po przyjściu z pracy lub z siłowni), a w kolejce do łazienki ustawiają się pozostali domownicy.

Przeczytaj również: