Łazienka jest pomieszczeniem, które powinno spełniać wiele praktycznych funkcji. Podczas jej urządzania warto przede wszystkim stawiać na minimalizm dekoracji, by optycznie nie zmniejszać jej małego wnętrza. Aby jednak sprawić, by zyskała swój niepowtarzalny i oryginalny wizerunek, należy zadbać o niezbędne dodatki. W najnowszych trendach dopuszcza się stosowanie różnorodnych elementów, które sprawią, że będzie nie tylko funkcjonalna, ale jednocześnie będzie sprawiała wrażenie ikony współczesnego stylu.

Jednym z najbardziej modnych połączeń kolorystycznych w nowoczesnych łazienkach jest klasyczna biel i czerń. Te barwy sprawiają wrażenie idealnej czystości, elegancji i dobrego smaku. By jednak nie sprawiać wrażenia wszechobecnego chłodu, należy przełamać ten styl wprowadzeniem dodatkowej barwy, która będzie obecna w eleganckich dodatkach. Najbardziej odpowiednie będą ostre i zdecydowane kolory, np. czerwień, pomarańcz, zieleń. Można je użyć w dywanikach łazienkowych, ręcznikach, dozownikach do mydła, wazonach, pudełkach, świecach a nawet w obrazach i innych dekoracjach ściennych. Idealnie sprawdzają się tu płytki ceramiczne z konkretnym wzornictwem.

Wielbiciele stylu eko mogą wciąż urządzać swoje łazienki w naturalnych barwach ziemi. Efekt ten można uzyskać dzięki zastosowaniu naturalnych kolorów kojarzonych z naturą. Idealne będą w tym wypadku płytki ceramiczne imitujące naturalne drewno. Podobny efekt można uzyskać stosując glazurę w barwie naturalnej zieleni. Proekologiczny styl łazienki powinien znaleźć również swoje odzwierciedlenie w zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia łazienki a tym samym zastosowaniu żarówek LED. Szczególnie interesujące efekty można uzyskać poprzez wykonanie podświetlenia w dolnej krawędzi wanny, na styku podłogi i ścian a także wokół luster. Do tego celu stosuje się nowoczesne taśmy LED.

Przyszłością łazienek jest urządzenie ich w stylu SPA. Stylizacja ta ma wzorować się na eleganckich wnętrzach nowoczesnych hoteli, kurortów i gabinetów odnowy biologicznej. W takich łazienkach konieczne będą eleganckie dodatki, tapicerowane meble, bardzo nowoczesne akcesoria łazienkowe, stylowe i eleganckie ręczniki w naturalnych barwach, duże lustra, a także wszechobecne świece. Idealnym wyposażenie łazienki w stylu SPA będzie niewielka sauna do zabudowy domowej.

Urządzając nowoczesną łazienkę nie można zapomnieć o jej odpowiednim umeblowaniu. Ma być przecież nie tylko pomieszczeniem ładnym, ale przede wszystkim praktycznym. Kupując meble łazienkowe warto zwrócić uwagę na to, by nie zabierały one zbyt wiele cennego miejsca, a jednocześnie by ich pojemność i funkcjonalność pozwalała na przechowywanie niezbędnych w łazience przedmiotów (ręczniki, środki czystości, kosmetyki). Wskazane będą wysokie szafki, które nie zajmują zbyt dużej powierzchni podłogi, a jednocześnie posiadają dużo praktycznego miejsca. Bardzo pomysłowym meblem łazienkowym jest narożna szafka pod umywalkę, która zapewnia zarówno ciekawy wystrój wnętrza jak i maksymalne wykorzystanie powierzchni łazienki.

Przeczytaj również: