Przejdź do treści

Co to są połączenia ślizgowe płyt gipsowo – kartonowych?

Płyty gipsowo – kartonowe stanowią bardzo popularny materiał do budowania ścian działowych a także do podwieszania sufitów. Łatwość ich montażu oraz niezbyt wysoki koszt zakupu sprawia, że płyty znajdują zastosowanie w wielu współczesnych wnętrzach. Ponadto z uwagi na mało skomplikowaną procedurę wykonania zabudowy gipsowo – kartonowej, coraz częściej właściciele mieszkań decydują się na samodzielny montaż bez zatrudniania fachowców.

Niestety na wszelkich połączeniach płyt G-K ze ścianami masywnymi występują po pewnym czasie szczeliny, pęknięcia i szpary. Jest to efekt różnej reakcji podłoża na wilgoć i zmianę temperatury. Ściany i inne trwałe elementy budynku nie reagują na zmiany tych czynników, natomiast zabudowa z płyt gipsowo – kartonowych ulega okresowym skurczom. W konsekwencji tych zjawisk trwałe połączenia tych elementów bez wykonania dylatacji przeciwskurczowej ulegają pęknięciom. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego typu problemów, podpowiadamy jak wykonać specjalne połączenie ślizgowe, które skutecznie zapobiegnie wystąpieniu pęknięć. Pracę należy rozpocząć od przyklejenia wzdłuż spoiny samoprzylepnej taśmy poślizgowej. Taśmę przykleja się na murze – na styku z płytą gipsowo – kartonową. Powinna być ona z jednej strony śliska (może to być zwykła taśma malarska).

Taka taśma pozbawiona jest adhezji, dzięki czemu materiał nie zwiąże się z nią i powstanie tak zwane pęknięcie kontrolowane. Przestrzeń pomiędzy ścianą a płytą G-K należy dokładnie wypełnić masą szpachlową i poczekać do jej całkowitego wyschnięcia. Następnie należy powierzchnię wyszlifować i odciąć wystającą część taśmy. W ten sposób powstaje kontrolowana rysa, którą należy wypełnić akrylem. Przy normalnej pracy budynku, nawet pod wpływem zmian temperatury i wilgotności wykonana dylatacja nie powinna się nigdy powiększać.

Przeczytaj również: