Przejdź do treści

Czysta łazienka

Łazienka to miejsce idealne do rozwoju bakterii i grzybów. Aby miejsce to nie stało się główną siedzibą mikroorganizmów, niekorzystnie oddziałujących na ludzki organizm, ważne jest odpowiednie dbanie czystość tego miejsca.

Ciepło i wilgotno

W łazience jest ciepło i wilgotno, więc wystarczy kilka dni, by stała się ona siedliskiem niebezpiecznych ustrojów mogących wywoływać liczne choroby i zakażenia.

Aby do tego nie dopuścić, należy szczególnie zadbać o jej czystość i zachowanie zasad, które ograniczą namnażanie się drobnoustrojów.

Ważne jest, aby podczas spuszczania wody w misce ustępowej mieć opuszczoną deskę sedesową. Zapobiegnie to rozpryskiwaniu się razem z kropelkami wody bakterii gnieżdżących się w misce WC.

Ważne jest również, aby co kilka miesięcy odsuwać od ściany pralkę i usunąć nagromadzony za nią kurz i brud.

Kolejną zasadą jest również regularne usuwanie nalotu i kamienia na umywalce, wannie, brodziku, kabinie prysznicowej i na bateriach.

Nowoczesne środki czyszczące

  1. Pianka w sprayu „Czysta Łazienka” HG – to nowoczesny preparat, który wyjątkowo szybko i dokładnie usuwa kamienny nalot i inne zabrudzenia. Zawarte w piance składniki nadają czyszczonym powierzchniom piękny połysk. Przed użyciem wystarczy przekręcić końcówkę rozpylającą o ćwierć obrotu na pozycję „ON” i spryskać czyszczoną powierzchnię. Odczekać kilka minut, a następnie przetrzeć gąbką i spłukać czystą wodą.
  2. Hagasen błękitny to specjalny, silnie skoncentrowany preparat do usuwania kamienia, rdzy, żółtych zacieków i osadów tlenków miedzi. Idealny do przywracania pierwotnego wyglądu wszystkim urządzeniom w łazience, kuchni i toalecie o powierzchniach chromowanych, z nierdzewnej stali, ceramicznych, glazurowanych, szklanych, kryształowych i plastikowych.
  3. Żel „Czysta łazienka” to kolejny preparat, dzięki któremu można idealnie wyczyścić wszystkie urządzenia sanitarne. Wystarczy kilka kropel, by uzyskać pożądany efekt. Atutem tego preparatu jest możliwość stosowania do powierzchni akrylowych, np. do wanien.
  4. Płyn „Czyste fugi” – to specjalny środek do czyszczenia spoin między płytkami ściennymi i podłogowymi. Idealnie odświeża ich kolor i dokładnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia.
  5. HG higieniczny środek do wanien z hydromasażem zawiera kwas mlekowy i olejek z australijskiego drzewa herbacianego, który skutecznie niszczy wszelkie bakterie. Dodatkowo usuwa kamień, tłuszcz, osady z mydła i płynów do kąpieli a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
  6. Płyn do udrożnienia odpływów kanalizacyjnych jest bardzo skutecznym środkiem, który może być stosowany do wszystkich rodzajów odpływów. Nie musi być rozcieńczany w wodzie, przez co zmniejsza ryzyko pochlapania. Nie tworzy piany i nie pryska podczas wlewania do odpływu. W odróżnieniu od preparatów  granulowanych nie powoduje dodatkowej blokady oraz nie uszkadza gumowych uszczelek i plastikowych rur.
  7. Sprzątając łazienkę, nie można zapomnieć o podłodze, na której również gromadzi się dużo brudu i bakterii. W utrzymaniu czystości pomoże preparat „Czysta, błyszcząca podłoga”. Jest to środek przeznaczony do mycia powierzchni z płytek glazurowanych, nieglazurowanych, gresów i kamienia naturalnego. Pozostawia podłogę w idealnej czystości z efektem połysku i przyjemnego zapachu pomieszczenia. Dodatkowo optycznie wzmacnia kolor i strukturę płytek, nie pozostawiając smug. 1 litr preparatu wystarcza do umycia 20 m2 powierzchni około 20 razy.

Domowe sposoby na czystą łazienkę

Jeżeli z określonych powodów nie chcemy stosować w łazience gotowych preparatów chemicznych, możemy wykorzystać stare, sprawdzone domowe sposoby na czystą łazienkę.

  1. Baterie łazienkowe możemy wyczyścić przy pomocy popiołu po papierosach lub amoniaku. Wystarczy, że na wilgotną gąbkę zbierzemy popiół z popielniczki i przetrzemy nią baterię a następnie wypolerujemy. Osady z rdzy usuniemy przez pocieranie powierzchni szmatką zwilżoną amoniakiem a plamy z wody zlikwidujemy poprzez pocieranie powierzchni sucha szmatką z odrobiną zwykłej mąki.
  2. Idealnym środkiem czyszczącym jest również sok z cytryny. Nadaje się on do usuwania zabrudzeń z wanny, miski ustępowej i umywalki. Dodatkowo ma on właściwości wybielające i antybakteryjne.
  3. Te miejsca, w których zabrudzenia nie ulegną pod wpływem soku cytrynowego, można przetrzeć wodą z octem w proporcji 1:2.
  4. Na nieprzyjemny zapach wydobywający się z syfonu umywalki pomogą fusy pozostałe po zaparzonej kawie.

Środkiem do czyszczenia fug pomiędzy płytkami jest też proszek do pieczenia ciast. Wystarczy na wilgotną szmatkę nanieść proszek i przetrzeć nim spoiny. Po około 20 minutach proszek zetrzeć. Do wybielenia fug może się natomiast przydać wspomniany wcześniej sok z cytryny, który należy nanieść na spoiny, przetrzeć szczoteczką, odczekać kilka minut i spłukać wodą.

Przeczytaj również: