Kostka brukowa jest niezwykle wdzięcznym materiałem do budowania ścieżek, podjazdów, placów i chodników. Tworzy trwałe i odporne na uszkodzenia powierzchnie. Wykazuje się również dużą wytrzymałością na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Niestety, podobnie jak inne powierzchnie wystawione na normalne użytkowanie, ulega zabrudzeniom mechanicznym a także działaniom czynników naturalnych.
Na powierzchni kostki pojawiają się z czasem zabrudzenia z oleju, smarów i innych środków chemicznych, a w spoinach pomiędzy kostkami zbiera się brud, ziemia, nasiona, rośnie mech, trawa a także chwasty.
Do czyszczenia kostki brukowej można zatrudnić profesjonalną ekipę fachowców, bądź też podjąć się tego zadania samodzielnie.
Czyszczenie kostki za pomocą myjki ciśnieniowej
Najlepszym urządzeniem do czyszczenia kostki brukowej jest zwykła myjka ciśnieniowa. Jej użycie pozwoli na usunięcie z kostki brudu, piasku, ziemi i nalotów wapiennych. Wysokie ciśnienie wody umożliwia również usunięcie mchu i niewielkich chwastów rosnących w szczelinach pomiędzy kostkami. Niektóre myjki są dodatkowo wyposażone w specjalne szczotki, które zwiększą działanie myjki.
Pamiętać jednak należy, że wyrzut skoncentrowanego strumienia wody usunie również piasek między poszczególnymi kostkami, który następnie należy uzupełnić.
Jak usunąć plamy z oleju?
Dość powszechnym zabrudzeniem powierzchni z kostki są plamy z olejów, smarów i innych tłustych płynów. Tego typu problemy pojawiają się najczęściej na podjazdach do garaży i miejscach parkowania samochodów. Plamy oleiste są niestety bardzo trudne do usunięcia. Olej szybko wchłaniany jest w głąb kostki, co utrudnia jego zneutralizowanie. Czyszczenie tego typu zabrudzeń należy rozpocząć jak najszybciej, zanim nastąpi głęboka penetracja tłuszczu. Bezpośrednio po zabrudzeniu należy czyścić kostkę ciepłą wodą z domowym środkiem myjącym. Można też szybko posypać tłustą plamę czystym piaskiem, który powinien wchłonąć część tłuszczu z kostki. Po pewnym czasie piasek należy usunąć i ponownie zastosować ciepłą wodę z płynem myjącym.
Gdy domowe sposoby zawiodą, warto wypróbować specjalistyczne preparaty do usuwania oleistych plam. W sprzedaży dostępnych jest kilka profesjonalnych środków przeznaczonych do usuwania plam olejowych z powierzchni betonowych i kostki.
Jak usunąć chwasty i mech?
Mech i chwasty spomiędzy kostek brukowych można usunąć na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest pozbycie się mechaniczne. Można to zrobić ręcznie z pomocą noża lub specjalnych narzędzi. Tu jednak należy zwrócić uwagę, by rośliny usunąć razem z korzeniami i nie dopuścić do ich odrastania.
Kolejnym sposobem jest usunięcie przez ich wypalenie. Można zadziałać na mech specjalnym palnikiem gazowym. Jest to metoda bardzo skuteczna i jednocześnie pozwalająca na pozbycie się mchu na długi okres.
Gdyby jednak powyższe metody zawiodły, w ostateczności można zastosować specjalne opryski chemiczne.
Sprawdź środek firmy HG do czyszczenia kostki brukowej.
Zabezpieczenie kostki brukowej przed wnikaniem brudu
Stosując zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zaleca się stosowanie specjalnych impregnatów do kotki brukowej. Ich celem jest nasączenie kostki substancją ograniczającą wchłanianie brudu i minimalizowanie skutków działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dodatkowym atutem impregnacji kostki jej uzyskanie głębszego koloru i lepszego efektu.