Bardzo duży wybór różnorodnych kształtów i kolorów nowoczesnych kostek brukowych daje niemalże nieograniczone możliwości komponowania bardzo atrakcyjnych wzorów. Współczesne chodniki, alejki, podjazdy i place spełniają nie tylko funkcje praktyczne, ale również estetyczne.
W zależności od rodzaju powierzchni stosuje się różnorodne metody układania kostki brukowej.
Najprostszym sposobem układania kostki brukowej jest położenie jej na zwykłej podsypce z piasku. Można ją stosować w przypadku wykonania alejek i ścieżek, które nie będą narażone na duży nacisk. Gdy jednak układamy podjazdy i alejki, po których będą jeździły samochody, warto wzmocnić podłoże zaprawą cementową.
W zależności od przewidywanego nacisku należy również zastosować odpowiednią grubość kostki. Podłoże z kostki z przeznaczeniem na ruch pieszy może wymieść 4 – 6 cm. Gdy jednak przewiduje się ruch samochodowy, kostka powinna mieć grubość co najmniej 6 cm.
Pierwszym etapem prac jest usunięcie zewnętrznej warstwę gruntu na głębokość około 10 – 20 cm, pozbywając się kamieni, resztek roślin i korzeni. Na tym etapie należy już wykonać odpowiedni spad powierzchni, który powinien być zachowany przy każdej kolejnej warstwie. Wskazane jest uzyskanie pochyłu 1 cm na 1 m. Ułatwi on właściwy odpływ wody deszczowej.
Kolejnym etapem jest dokładne ubicie ziemi, aż do uzyskania idealnej twardości. W przypadku bardzo niestabilnego podłoża należy usunąć większą warstwę gruntu (20 – 40 zm), a jako pierwszą warstwę podłoża zastosować podkład z kamienia, grubego żwiru, potłuczonych cegieł lub gruzu mineralnego.
Na przygotowane podłoże należy wsypać piasek a następnie dokładnie go wyrównać i ubić. Dla uzyskania lepszego podłoża zwiększającego stabilność, można zmieszać piasek z cementem w proporcji 1 worek cementu na 5 taczek piasku lub wykorzystać gotową zaprawę cementową. Tego rodzaju podłoże warto zastosować na alejki narażone na większy nacisk, np. podjazd do garażu.
Na dokładnie wyrównanym podłożu można układać już kostkę, pamiętając jednak o dokładnym wytyczeniu krawędzi i ułożeniu kostek oporowych (krawężników).
Podczas układania kostki należy klęczeć na szerokiej desce i nigdy nie wolno chodzić po piasku. Konieczne jest też cykliczne sprawdzanie poziomu podłoża (z zachowaniem spadu) i zgodność wzoru z projektem.
Po ułożeniu kostki, ostatnim etapem prac jest odpowiednie fugowanie. Do tego celu stosuje się zwykły piasek, który winien wniknąć we wszystkie spoiny między kostkami. Po wysypaniu piasku należy całą powierzchnię polać wodą, co znacznie polepszy proces wnikania spoiny. Po upływie 24 godzin, czynności powtórzyć.
Ostatnim elementem wykonania podłoża z kostki brukowej jest profesjonalne zagruntowanie podłoża przy użyciu specjalnego impregnatu lub innego preparatu do konserwacji kostki brukowej. Zastosowanie takiego środka znacznie zwiększy jej odporność na zabrudzenia i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Czynności te należy wykonać po upływie kilkunastu dni od momentu położenia kostki.