Drewno to naturalny i przyjazny dla klimatu materiał budowlany, który jest coraz częściej wykorzystywany w budowie domów. Tworzy komfortowe środowisko życia i jest przyjazne dla klimatu, ponieważ wiąże CO2 z powietrza – około jednej tony na metr sześcienny. Dlatego też dom z drewna służy jako magazyn CO2. Dodatkowo bardziej świadomy ekologicznie sposób życia przyczynia się do stosowania odnawialnych i mniej szkodlichych dla społeczeństwa a przede wszystkim dla ziemi materiałów budowalanych.
Drewniany budynek o solidnych standardach domu
Innym powodem, dla którego nabywcy domów wybierają drewno, jest postęp techniczny, jaki dokonał się w budownictwie drewnianym w ciągu ostatnich trzech dekad. Wyeliminował on wiele wad domów z drewna, powształych w przeszłości. Obecnie budynki wykonane z drewna osiągają te same standardy, co domy lite, na przykład pod względem ochrony przeciwpożarowej, trwałości i izolacji akustycznej. Technologia budowlana domów z drewna jest obecnie tak mocno rozwinięte, że podjęto próby budowania nawet wielopiętrowe budynki drewniane do celów mieszkaniowych i komercyjnych.
Dodatkowo produkcja domu drewnianego szkieletowego jest mocno uprzemysłowiona, co ma pozytywny wpływ na ceny domów i czas budowy – istotne argumenty przy budowie domu. W zależności od osobistego przekonania, względów ekologicznych i ekonomicznych mogą przemawiać za domem z drewna.
Liczby i fakty dotyczące budowania z drewna
30 ton – W przybliżeniu taka ilość CO2 przyciąga przeciętny dom jednorodzinny z drewna z atmosferą, w zależności od wielkości i konstrukcji.
10 świerków – Ilość świerków wymagana zbudowania domu z drewna o powierzchni 140 m². Solidne i trwałe drewno rdzeniowe świerka jest często używane jako drewno budowlane i konstrukcyjne.
100 ton – Tyle średnio waży konstrukcja domu jednorodzinnego z drewna. Dom o solidnych ścianach ma mniej więcej dwa razy więcej wagi.
Ważne informacje na temat domu drewnianego
Wydatki na pielęgnacje
Domy drewniane wymagają intensywnej pielęgnacji. Dotyczy to tylko elewacji drewnianych, które należy pielęgnować co trzy do czterech lat, aby zachowały swój kolor.
Zagrożenie pożarowe
Wszystkie domy muszą być zgodne z przepisami przeciwpożarowymi, w tym także domy drewniane. Przede wszystkim elementy nośne każdego domu muszą wytrzymać pożar przez co najmniej 30 minut, co odpowiada klasie odporności ogniowej 30. Domy drewniane mogą wytrzymać pożar nawet do 60 minut.
Odgłosy trzaskania
Czasy, gdy w domach drewnianych skrzypi i pęka już się skończyły. Odgłosy były spowodowane faktem, że drewno nie było wystarczająco suche przed montażem. Obecnie drewno jest technicznie suszone przed użyciem.
Szkodniki
Domy drewniane są podatne na inwazję szkodników. Ze względu na wysoki stopień wysuszenia drewna, domy drewniane są najlepiej wyposażone w ochronę przed inwazją szkodników. Suche drewno już tak nie smakuje kornikom.
Izolacja akustyczna
W drewnianym domu słychać prawie każdy dźwięk. Jednak ze względu na wielowarstwową konstrukcję stropów i ścian, nowoczesne przepisy budowlane mogą z łatwością podwyższenia ochrony akustycznej.
Sposoby ogrzewanie
W drewnianym domu można zainstalować wszystkie popularne rodzaje ogrzewania od pieca, kominka aż po ogrzewanie podłogowe. Alternatywnie: ścienny grzejnik powierzchniowy, który emituje łagodne promieniowanie cieplne też jest możliwy w zastosowaniu.
Piwnica
Wiele drewnianych domów stoi na betonowej płycie fundamentowe, dlatego też piwnica jest możliwa a w przypadku purystów nawet z drewna. Piwnica taka wymaga szczególnie niezawodnego uszczelnienia przed wilgocią. Taka budowa nie jest też odpowiednia dla obszarów z podnoszącymi się wodami gruntowymi.
Ekologiczne materiały izolacyjne
Każdy, kto buduje dom drewniany ze względów ekologicznych, może odpowiednio wykorzystać ekologiczne materiały izolacyjne. Należą do nich włókna celulozy, lnu, konopi i drewna. Ale na rynku jest też korek, wełna owcza, trzcina i słoma.