Przejdź do treści

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie

Rosnące koszty eksploatacji domów i mieszkań zmuszają ich mieszkańców do ciągłego oszczędzania. Jednym z najwyższych kosztów jest zwykle rachunek za energię elektryczną. W przypadku, gdy rezygnacja z konkretnych odbiorników energii elektrycznej nie jest możliwa, koniecznym jest szukanie innych rozwiązań.

Możliwość taką daje zastosowanie nowoczesnych żarówek energooszczędnych, które zmniejszą koszty zużycia energii elektrycznej o kilkadziesiąt procent.

Alternatywne źródła światła

W naszym kraju wciąż świeci około 240 milionów tradycyjnych żarówek. Ich posiadacze tracą każdego dnia znaczne sumy pieniędzy, które mogliby zaoszczędzić dzięki wymianie żarówek na świetlówki kompaktowe lub halogenowe.

Naukowcy dowiedli, że w tradycyjnej żarówce o mocy 100 W, tylko 5% zużytej energii przetwarzane jest na światło. Pozostałe 95% energii zostaje zamienione w ciepło, czyli efekt uboczny świecenia żarówki. W przypadku nowoczesnych, energooszczędnych świetlówek, lamp diodowych (LED) i halogenowych brak jest powyższych strat, co umożliwia zaoszczędzenie nawet 70 – 80% energii elektrycznej. Zamiana źródła światła jest wyjątkowo zauważalna w postaci mniejszych rachunków za prąd.

Ponadto nowoczesne źródła światła są dużo trwalsze, przez co ich wymiana na nowe następuje znacznie rzadziej niż w przypadku klasycznych żarówek.

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe znajdują zastosowanie w lampach łazienkowych, oświetleniu nad szafkami kuchennymi a także montowane są w sufitach podwieszanych. W sprzedaży dostępne są ich dwa rodzaje: zasilane prądem z sieci 230V i prądem niskonapięciowym: 6V, 12V i 24V. W przypadku drugiego rodzaju żarówek halogenowych, wymagane jest użycie transformatora lub zasilacza impulsowego przetwarzającego napięcie z gniazdka.

Wprawdzie żarówki halogenowe zużywają taką samą ilość energii, jak żarówki tradycyjne, jednak przy takiej samej mocy dają znacznie więcej światła, co daje możliwość zmniejszenia mocy żarówki.

Świetlówki energooszczędne

Świetlówki najczęściej znane są pod nazwą żarówek energooszczędnych. Zużywają one około 5 razy mniej energii elektrycznej, niż zwykłe żarówki i świecą około 15 razy dłużej. Niestety są one wrażliwe na dużą częstotliwość włączania i wyłączania, stąd zaleca się je stosować w pomieszczeniach, gdzie światło jest zapalone przez dłuższy czas. Nie jest natomiast wskazane użycie świetlówek energooszczędnych w garderobach, łazienkach, piwnicach.

Na uwagę zasługuje również czas pracy świetlówek, który wynosi około 15 tysięcy godzin. Dla porównania, czas pracy tradycyjnej żarówki wynosi około 1 tysiąc godzin.

Diody elektroluminescencyjne (LED)

Zupełną nowością na polskim rynku oświetleniowym są diody elektroluminescencyjne LED. Początek prac naukowych nad stworzeniem tego systemu oświetleniowego miał miejsce w Związku Radzieckim w roku 1927. Ich produkcją zajęli się jednak Amerykanie, którzy w latach 60-tych ubiegłego wieku wprowadzili na rynek pierwsze egzemplarze.

Rozwój technologii oświetleniowych pozwolił na wyprodukowanie źródeł światła opartych na diodach o bardzo dużej mocy.

W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, pozwalają one zaoszczędzić około 805 energii, a ich czas pracy wynosi nawet kilkanaście tysięcy godzin.

Obecnie lampy LED produkowane są w różnorodnych wersjach. W sprzedaży znajdziemy żarówki LED posiadające cokół E14 lub E27, dzięki któremu można je wkręcić do tradycyjnych lamp z oprawami dla żarówek 230V. W sprzedaży dostępne są również żarówki LED z końcówkami bagnetowymi, igiełkowymi a także dostosowane do gniazd GU10. Mogą więc one zastąpić nie tylko żarówki tradycyjne, ale również żarówki halogenowe w każdym rodzaju oprawy. Lampy LED stosuje się również w oświetleniu choinkowym. Ich pobór mocy jest niewielki a czas pracy znacznie przekracza czas pracy klasycznych żarówek.

Szczególnie poleca się zastosowanie lamp LED do oświetlania zewnętrznego otoczenia budynku, na przykład wejścia do domu lub wjazdu do garażu. W tym przypadku codzienne kilkugodzinne świecenie lampy LED w porównaniu z klasyczną żarówką przyniesie znaczne oszczędności zużytej energii elektrycznej. Zaleca się zastosowanie tak zwanych halogenów LED (naświetlaczy) przeznaczonych do oświetlenia dużych powierzchni (pomieszczeń).

Innym rodzajem zastosowań żarówek LED jest podświetlania różnych powierzchni. W tym celu stosuje się niezwykle mocne i trwałe taśmy LED, które montuje się między innymi pod półkami, pod blatami kuchennymi, za telewizorem, na cokołach mebli, pod stopnicami schodów, nad lustrami a także do oświetlania numerów posesji, witryn sklepowych, reklam, wnęk i przedpokoi.

Przeczytaj również: