Najbardziej popularną i jednocześnie najbardziej skuteczną metodą termoizolacji budynku jest wykonanie docieplenia na jego zewnętrznych ścianach. Niestety w niektórych sytuacjach taki rodzaj termoizolacji jest niemożliwy. Z takimi wyjątkami mamy do czynienia w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych (różni właściciele), w domach drewnianych, a także w budynkach objętych ochroną konserwatora zabytków.
W opisanych wyżej sytuacjach istnieją jednak inne metody wykonania termoizolacji – wewnętrznej. Z dostępnych na rynku materiałów budowlanych zaleca się wykorzystanie wełny mineralnej bądź styropianu.
W pierwszym przypadku należy wewnątrz mieszkania wykonać odpowiednią konstrukcję z profili aluminiowych, które będą przytrzymywały przy ścianie płyty z wełny mineralnej. Należy pamiętać o zasadzie, że między ścianą a warstwą wełny mineralnej powinno się zachować około 2 – 3 cm przerwy. Następnie na wełnę należy przytwierdzić folię paroizolacyjną, a na nią płyty gipsowo kartonowe.
W przypadku zastosowania styropianu, nie jest konieczne pozostawienie przerwy dylatacyjnej między ścianą a ociepleniem. Styropian należy przyklejać ezpośrednio do ściany. Zaleca się równomierne pokrywanie ściany klejem, by nie zostawiać pustek powietrznych. Bezpośrednio do przyklejonego styropianu należy również przymocować folię paroizolacyjną, a na nią przytwierdzić (do wcześniej wykonanego stelażu) płyty kartonowo gipsowe.
Przeczytaj również: