Przejdź do treści

Jak wybrać dobrą baterię łazienkową?

Kupując baterie do łazienki, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jej kształt pasujący do ogólnej aranżacji, ale również jej cechy praktyczne, które wpłyną na jakość użytkowania i oszczędność.

Odpowiedni wzór

Kształt baterii jest ważny wówczas, gdy urządzamy łazienkę w konkretnym stylu. Możemy wtedy wybrać bardzo nowoczesne wzornictwo baterii łazienkowych, np. baterie Armatury Kraków z serii HARMONIC lub baterie DEANTE z serii Quadro lub CUBIC urzekające swoja prostotą i nowoczesną konstrukcją w formie kwadratu.

Osobną linię wzorniczą tworzą baterie FERRO stylizowane specjalnie do łazienek urządzonych w stylu retro.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie nowatorskich baterii nawannowych, np. zestaw Armatury Kraków z serii SYMETRIC lub PAFFONI RINGO Składają się one z czterech lub pięciu elementów montowanych na górze wanny: oddzielnie uchwyt prysznicowy, wylewkę stałą a także uchwyty do regulacji temperatury i strumienia wody.

Czas gwarancji

Koszt zakupu jednej baterii waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zanim więc wydamy dość sporą sumę pieniędzy, warto wybrać produkt, który posłuży nam co najmniej kila lat. Przed zakupem warto więc zawsze sprawdzić czas gwarancji, jaki przewidział producent baterii. Obecnie na rynku dostępne są baterie z 12-miesięczną gwarancją, jak również takie, których producent przewidział aż 7 lat gwarancji. Tak dlugim okresem gwarancyjnym są objęte między innymi wysokiej jakości baterie marki DEANTE.

Oszczędność wody

Najkorzystniej jest kupić baterie jednouchwytowe, które pozwalają na szybsze i bardziej precyzyjne ustawienie optymalnej temperatury wody, a także żądanego strumienia wody.

Ponadto zawsze należy zwracać uwagę, czy wylewki są wyposażone w perlator, czyli specjalne sitko, dzięki któremu strumień wody jest zdecydowanie bardziej intensywny, co skutkuje znaczną oszczędnością zużywanej wody. Niektóre baterie oszczędzające wodę posiadają specjalne ograniczniki strumienia i temperatury. Dzięki nim można zredukować ciśnienie wody do poziomu 50 – 60% maksymalnego strumienia wody, a temperaturę do wysokości 38 stopni C. Wyższe parametry ciśnienia i temperatury można uzyskać dopiero po naciśnięciu specjalnego przycisku.

Baterie termostatyczne

Kolejną nowością na rynku materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz są nowoczesne baterie termostatyczne. Cechą charakterystyczną tych produktów jest możliwość ustawienia dowolnie wybranej temperatury wody z zakresu od 1 do 50 stopni C. Istnieje również możliwość ustawienia blokady temperatury wody na poziomie 38 stopni C, co skutecznie zapobiega przypadkowym oparzeniom. Niektóre baterie posiadają również funkcję odcięcia wody w przypadku braku zasilania instalacji z zimną wodą. Niezwykle korzystna jest również możliwość uzyskania w bardzo krótkim czasie żądanej temperatury wody, co znacznie wpływa na dużą oszczędność energii niezbędnej do ogrzania wody, ogranicza zużycie wody a także pozwala na uniknięcie straty czasu oczekiwania na żądaną temperaturę wody.

Obecnie baterie termostatyczne produkowane są w wersjach jednouchwytowych, dwuuchwytowych, umywalkowych, sawannowych, a także panelach prysznicowych z termostatem.

Przeczytaj również: