Zapewne mieszkanie w budynku wielorodzinnych niesie ze sobą wiele zalet. Dobrze mieć za ścianą sąsiada, jednak pod warunkiem, że owe sąsiedztwo nie wiąże się z dyskomfortem akustycznym. Nawet zamieszkanie w cichej okolicy, pod lasem, z dala od miejskiego zgiełku nie zawsze jest gwarancją zapewnienia sobie absolutnej ciszy we własnych czterech ścianach. Kłótnie, zabawy dzieci, ćwiczenie gry na skrzypcach, głośna muzyka a nawet skrzypiące drzwi w sąsiednim mieszkaniu mogą z czasem stać się nie do wytrzymania.
Rozwiązaniem tego problemu jest bez wątpienia odpowiednio wykonana izolacja akustyczna.
Najprostszą formą izolacji akustycznej jest wykonanie tak zwanej przedścianki czyli dodatkowej lekkiej ścianki wykonanej z płyt kartonowo – gipsowych.
Jej wykonanie można oczywiście zlecić fachowcom, jednak nie jest to czynność na tyle skomplikowana, by nie podjąć się samodzielnego montażu warstwy wygłuszającej.
Przed przystąpieniem do prac należy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały i narzędzia. Potrzebne będą:
-
płyty G-K o zwiększonej izolacyjności akustycznej,
-
wełna mineralna np. ROCKWOOL Toprock, lub płyta izolacyjna np. URSA TWP SILENTIO z mineralnej wełny szklanej, nielaminowana, komprymowana, paroprzepuszczalna,
-
taśma izolacji akustycznej z pianki elastycznej,
-
profile aluminiowe CD i UD,
-
kołki szybkiego montażu,
-
samowiercące wkręty do płyt G – K,
-
gips szpachlowy,
-
nożyce do cięcia blachy,
-
taśma papierowa,
-
wiertarka,
-
poziomica,
-
środek do gruntowania podłoża,
-
papier ścierny, poziomica, ołówek, miara, nóż, szpachelka, paca.
Kolejność prac
-
Najpierw należy na podłodze i suficie wymierzyć odległość zamontowania ścianki z płyt G-K. Należy pamiętać, że odległość od izolowanej ściany do nowej ścianki gipsowej powinna być o 1 centymetr większa niż grubość wełny.
-
Wzdłuż wyznaczonych i narysowanych linii należy przykręcić odpowiednie profile aluminiowe, pod którymi umieścić taśmę izolacyjną. Zapewni ona większą szczelność i zapobiegnie przenoszeniu dźwięków.
-
Wyznaczyć na ścianie miejsca przymocowania profili pionowych. Odstęp pomiędzy poszczególnymi profilami powinien być równy szerokości wełny lub płyty izolacyjnej.
-
Przytwierdzić do ściany pionowe profile, pamiętając o podklejeniu każdego taśmą izolacyjną.
-
Pomiędzy aluminiowe profile wsuwać przyciętą wcześniej wełnę mineralną.
-
Wykonać zewnętrzną ściankę działową poprzez przytwierdzenie do profili płyt kartonowo gipsowych.
-
Wyrównać miejsca łączenia płyt, a następnie zagruntować.
Tak wykonaną izolację można zastosować na wszystkich ścianach zewnętrznych mieszkania, a także na suficie. Tego rodzaju dodatkowa izolacja akustyczna pozwala na wyciszenie mieszkania o kilkanaście decybeli.
Warto wiedzieć:
-
Zamiast wełny mineralnej można użyć zamiennie innych materiałów np. płyt twardych i miękkich, a także różnego rodzaju uszczelniaczy.
-
Grubość ścianek akustycznych może wynosić 5 cm, jednak aby skuteczniej oddzielić się od głośnych sąsiadów, warto wykonać ścianki o grubości 7 – 11 cm.
-
Odpowiednia gruba ścianka gwarantuje tylko połowę sukcesu. Równie ważny jest odpowiedni montaż, a także stosowanie specjalnej taśmy akustycznej.
-
Najgorszym sposobem na wykonanie izolacji jest przyklejenie do ściany płyt kartonowo – gipsowych o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Taka przegroda nie tylko nie zwiększy izolacyjności, ale może również wzmagać przenoszenie hałasu.
-
Wraz z wzrostem zainteresowania wygłuszeniem mieszkań, na rynku pojawiają się nowoczesne materiały budowlane. Na uwagę zasługują specjalne maty akustyczne, które można kłaść pod panele, płytki, wykładziny a nawet na ścianę. Można też kupić gotowe panele akustyczne. Wierzch panelu stanowi odpowiednia warstwa dekoracyjna, a w środku znajduje się zintegrowana mata tłumiąca dźwięki.
-
Funkcje izolacyjne spełnia też zwykły korek (kładziony na ścianę), a także wykładzina dywanowa, tapety na ścianach i suficie, a także modne kilka lat temu kasetony styropianowe.
Przeczytaj również: