Na rynku pojawiają się coraz nowsze produkty do pielęgnacji drewna. Ich wysoka jakość i różnorodność pozwala na wyjątkowo specjalistyczne zabezpieczanie drewna przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Niestety w praktyce wciąż krążą mity sprzed kilkudziesięciu laty, kiedy technologia i wiedza w zakresie ochrony drewna była znikoma.
- Im grubsza warstwa środka zabezpieczającego drewno, tym lepiej – MIT
Powszechnie panuje przekonanie, że im grubsza warstwa preparatu zabezpieczającego drewno przed działaniem czynników zewnętrznych, tym lepiej. Eksperci przekonują jednak, że gruba warstwa środka ochronnego nie tylko nie zwiększa funkcji ochronnej, a wręcz odwrotnie: może zmniejszyć jej trwałość. Nakładanie zbyt grubych powłok preparatu skutkuje dłuższym okresem wysychania, a w perspektywie powoduje pękanie i łuszczenie się warstwy ochronnej. Wpływa to również na zmniejszenie efektu estetycznego, bowiem gruba powłoka jest nie tylko popękana, ale jednocześnie całkowicie zakrywa wygląd naturalnych słoi drewna.
- Lakier jest bardziej skuteczny niż olej – MIT
Najczęściej do pielęgnacji drewna wykorzystuje się lakier. Wysoki połysk drewna to wciąż oznaka dobrze zabezpieczonego drewna. Niestety nie zawsze wybór lakieru jest najlepszym rozwiązaniem. Wprawdzie tworzy on trwałą powłokę odporną na mechaniczne uszkodzenia, jednak nie zawsze sprawdza się w każdej sytuacji.
Tam, gdzie nie jest konieczne utworzenie na drewnianej powierzchni grubej warstwy preparatu (parkiet), warto rozważyć zastosowanie oleju do pielęgnacji drewna. Jest on znacznie łatwiejszy w nakładaniu, odnawianiu i pielęgnacji, umożliwia drewnu oddychanie, nie łuszczy się nawet w trudnych warunkach, dzięki głębokiej penetracji chroni drewno przed działaniem wody, wilgoci, śniegu i promieniowania UV. Dodatkowo olej do drewna wydobywa jego naturalne piękno podkreślając słoje. Wybór lakieru lub oleju powinien być więc dobrany pod kątem rodzaju drewna i warunków, na jakie zostanie wystawione.
- Lakier do drewna musi zawierać rozpuszczalnik – MIT
W sprzedaży dostępne są lakiery rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne. Większą popularnością cieszą się lakiery z rozpuszczalnikiem, bowiem uważane są za bardziej skuteczne. Pogląd ten jest pokłosiem niskiej jakości lakierów wodorozcieńczalnych produkowanych w minionych latach. Tymczasem współczesne lakiery do pielęgnacji drewna posiadają bardzo wysoką jakość bez względu na rodzaj zastosowanych składników. Lakiery oparte o rozpuszczalnik powinny być stosowane na zewnątrz (do mebli ogrodowych, altan, tarasów), zaś lakiery wodorozcieńczalne sprawdzą się w pracach wewnątrz pomieszczeń, gdzie cenione jest szybkie wysychanie lakieru, nieuciążliwy zapach i bezpieczeństwo dla zdrowia.
- Najlepsze są uniwersalne preparaty do ochrony drewna – MIT
W przypadku, gdy w określonym przypadku sprawdzi się konkretny produkt do pielęgnacji drewna, jest on wykorzystywany do każdej ochrony artykułów drewnianych. Stąd biorą się wielbiciele lakierów, lakierobejc, olejów i innych impregnatów. Niestety jak coś jest do wszystkiego – jest do niczego. W praktyce należy każdorazowo dobierać odpowiedni produkt do rodzaju drewna i warunków, na jakie będzie narażone. Do drewna egzotycznego wskazany jest olej, do drewna miękkiego (świerk, jodła, topola, sosna, brzoza) – lakier, a do zabezpieczenia drewna na zewnątrz (architektura ogrodowa, meble ogrodowe, okna, drzwi, altany, balustrady) – lakierobejca.
Przeczytaj również: