Latem kiedy jest bardzo gorąco, nasze mieszkania, domy czy też biura szybko się nagrzewają. Ochrona przed upałem zaczyna się od okien. Wentylacja pomaga obniżyć temperaturę w ciepłych pomieszczeniach, ale na to potrzeba czasu. Wietrzyć należy również tylko wieczorem lub w nocy, gdy na zewnątrz jest stosunkowo chłodno. Jeśli w ciągu dnia jest ciepło, zamykaj okien. W ten sposób utrzymujesz ciepłe powietrze na zewnątrz. Pomieszczenia można również chronić przed nagrzewaniem folią okienną, plisami i osłoną przeciwsłoneczną za oknem.
Jakie są przyczyny upałów w domu?
- Okna bez żaluzji, rolet czy innej ochrony słonecznej – przepuszczają promienie słoneczne do pomieszczeń, co powoduje jego nagrzaniem.
- Słaba izolacja lub jej brak – sprzyja nagrzewaniu się pomieszczenia.
- Wentylacja – zwiększa temperaturę w pomieszczeniu i przeciwdziała efektowi chłodzenia.
- Dodatkowe źródła ciepła takie jak piekarniki, komputery, lampy czy telewizory podnoszą temperaturę w pomieszczeniu.
Jak mogę zapobiec nagrzewaniu się pomieszczeń?
Jeśli na dworze jest bardzo ciepło należy zamykać okna i w miarę możliwości je zaciemnić. Idealnie nadają się do tego rolety, żaluzje, czy zasłony, które nie wpuszczają promieni słonecznych do środka i chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Niektóre rolety i zasłony dodatkow wyposażone są w folie przeciwsłoneczne odbijają światło słoneczne, zapewniając dobrą ochronę cieplną.
Zewnetrzna ochrona przeciwsłoneczna w postaci mariz, parasoli, płacht na tarasach, balkonach czy przed dużymi oknami blokują promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą do okien.
Wieczorem lub w nocy kiedy spada temperatura i robi się chłodniej jest to odpowiedni czas na wietrzenie. Należy wtedy twórz okna, aby wypuścić ciepłe powietrze i przewietrzyć całe mieszkanie. Dla optymalnej wymiany powietrza w mieszkaniu zalecamy wentylację boczną lub łączoną.
Jakie urządzenie chłodzące należy wybrać i do jakiego pomieszczenia?
Podczas gdy odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna blokuje promienie słoneczne, klimatyzatory i wentylatory pomagają obniżyć temperaturę w ciepłych pomieszczeniach.
- Mały wentylator do chłodzenia przy biurku jest już dostępny za małe pieniądze. Na rynku są już nawet dostępne wiatraczki podłączane na kabel USB do laptopa. Prosty wentylator podłogowy lub stojący zapewnia orzeźwiający powiew. Wentylator wieżowy również zajmuje niewiele miejsca, a wentylator sufitowy nadaje się zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń, ale instalacja jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku zwykłuch wentylatorów. Należy zwrócić uwagę, że wentylatory utrzymują ruch powietrza w pomieszczeniu ale go nie chłodzą. Aby uzyskać efekt chłodzący można na przykład powiesić niedaleko mokry ręcznika, lub ustawić miskę z lodem. Niestety wentylatory mogą mieć jedną wadę, przy częstym i intensywnym użytkowaniu mogą prowadzić do sztywności karku przez podowodane „przeciągi”.
- Małe domowe klimatyzatory zapewniają szybkie chłodzenie, kosztują nieco więcej od wentylatorów i nadają się szczególnie do użytku mobilnego w małych pomieszczeniach. Można go bardzo szybko zastosować i cieszyć się zimnym potwietrzem. Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego a za okno wystawić rurę, która odprowadza ciepłe powietrze za okno. Aby zapobiec przedostawaniu się ciepłego powietrza przez otwór, szczelinę okienną należy zamknąć specjalną uszczelką okienną do klimatyzatorów.
- Systemy klimatyzacji montowanych na stałe idealnie nadają się do mnieszkania lub biura o dużej powierzchni. Pozwala on skutecznie schłodzić pomieszczenia przy przyjemnym poziomie hałasu. Koszty nabycia są wyższe w porównaniu do wentylatorów i domowych klimatyzatorów ale dają lepsze efekty chłodzące. Tego typu klimatyzatory składa się z dwóch jednostek, które certyfikowani specjaliści instalują wewnątrz i na zewnątrz domu. Zapobiega to niepożądanemu ulatnianiu się czynnika chłodniczego.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia
Głośność – każdy odbiera głośność indywidualnie i dlatego każde urządzenie będzie miały inną głośność. Nie ma urządzenia, które nie wydaje w ogóle dzięków i jest bezgłośne. Każde urządzenie ma określony poziom głośności w zależności od modelu i poziomu mocy. Dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na ocenę głośności podną w decybelach.
Zużycie energii – wybierając wentylatory i klimatyzatory należy zwrócić uwagę na klasę zużycia energii i wybrać taki o najmniejszej jej mocy. Dodatkowo na zużycie energii wpływają ustawienia urządzenia i ich czas pracy. Zalecamy ustawienie temperatury na urządzeniu nie więcej niż sześć stopni poniżej temperatury zewnętrznej lub ustawienie urządzenia na średnim poziomie. Dodatjowo należy zwrócić uwagę na wydajność klimatyzatora do wielkości pomieszczenia, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.
Czy można się rozchorować? – nadmierne używanie lub siedzenie zbyt blisko klimatyzatora zwiększa ryzyko zesztywnienia karku, spowodowany ciągłym prawianiem powietrza w ruch a co za tym idzie, „przewianiem” karku lub barków. Istotną rolę odgrywa również ustawiona temperatura. Zalecamy unikanie dużych różnic między temperaturą zewnętrzną i pokojową, aby zapobiec problemom z krążeniem, spowodowanych wysokimi różnicami temperatury. Klimatyzatory typu split mają również zbiornik na wodę. Podczas pracy powstaje kondensacja. Ta woda jest odprowadzana przez pompę. Dzięki regularnej konserwacji i czyszczeniu możesz zadbać o swój system klimatyzacji i uniknąć konsekwencji zdrowotnych.