Przejdź do treści

Styropian – styropianowi nierówny

Styropian to najbardziej popularny materiał izolacyjny. Stosowany jest zarówno do ocieplania ścian i poddaszy, jak i do izolacji ścian i płyt fundamentowych.

Styropian powstaje poprzez spienienie granulek polistyrenu po ich wcześniejszym podgrzaniu parą wodną. Poszczególne granulki styropianu są ze sobą połączone, a między nimi występują niewielki pustki powietrze.

W zależności od poziomu spienienia uzyskuje się różną gęstość styropianu, który w efekcie odznacza się różną twardości i izolacyjnością. Ten o dużej twardości przeznaczony jest jako materiał budowlany. Z uwagi na wytrzymałość na duże obciążenia, nadaje się do izolowania podłóg, poddaszy, ścian i innych elementów konstrukcyjnych budynków.

Dostępny jest również styropian o ulepszonej klasie reakcji na ogień, a także styropian o zwiększonej izolacyjności akustycznej.

Najistotniejszą cechą styropianu jest jednak izolacja termiczna. Opisuje ją najważniejszy parametr styropianu, czyli współczynnik lambda. Zwykle wynosi od 0,03 do 0,04 W/(m.K). Im jego wartość jest niższa, tym styropian posiada lepszą izolacyjność termiczną. Do wariatów o najniższym wskaźniku lambda dodaje się grafit, uzyskując szary kolor styropianu. Zwiększa on izolacyjność o około 30%. Nie nadaje się jednak do izolowania fundamentów, gdyż jest mało wodoodporny.

W przypadku ocieplania elementów budynku mających kontakt z gruntem, warto wybrać odpowiedni rodzaj styropianu:

  • pod płytę fundamentową konieczne będzie zastosowanie styropianu nienasiąkliwego i odpornego na obciążenia.

  • na ściany fundamentowe warto zastosować styropian wodoodporny, który zabezpieczy ścianę przed działaniem wilgoci, a tym samym przed rozwojem pleśni i grzybów. Jego zadaniem jest również izolacja ściany nawet w przypadku dużej wilgoci z zewnątrz. Tego rodzaju styropian powinien być znaczony (na opakowaniu) symbolem WL.

  • pod podłogę na gruncie wystarczy klasyczny styropian przeznaczony do podłogi. Wyłącznie w przypadku przewidywani dużych obciążeń (np. w garażu) warto wybrać materiał o zwiększonej wytrzymałości.

Czytaj etykiety

Ważne jest, by na etapie kupowania styropianu sprawdzać odpowiednie oznakowanie na opakowaniu informujące o poszczególnych parametrach materiału.

Dobrej jakości styropian posiada znak CE – potwierdzający godność z obowiązującą normą techniczną, jest zapakowany w oryginalne opakowanie a producent należy do Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Ponadto oznaczenia na opakowaniu powinny informować o:

  • dacie produkcji (najczęściej są to dwie ostatnie cyfry roku),

  • współczynniku przenikalności ciepła i deklarowanym oporze cieplnym,

  • klasie reakcji na ogień: klasa B – oznacza produkt niezapalny, klasa E – oznacza najniższą odporność na ogień,

  • wymiarach płyt styropianowych: długość, szerokość, grubość,

  • ilości płyt w opakowaniu.

Przeczytaj również: