Cechą współczesnego budownictwa jest oddawanie do użytku budynków charakteryzujących się wysoką energooszczędnością. Gwarantuje ona niewielką ilość energii potrzebnej do ich ogrzania zimą i schłodzenia latem.
Jak obniżyć koszty?
W Polsce zdecydowana część inwestycji budowlanych finansowana jest z kredytów budowlanych, które stanowią dla ich właścicieli niemałe obciążenie finansowe. Dodatkowo rosnące systematycznie koszty ogrzewania domu powodują nierzadko trudną sytuację materialną mieszkańców.
Powyższe zmusza do szukania oszczędności, o których warto pomyśleć już na etapie budowy.
Odpowiednie ocieplenie budynku przez zastosowanie dobrych materiałów budowlanych pozwoli na zmniejszenie ilości energii niezbędnej do ogrzania budynku o około 15 – 17% a jednocześnie wpłynie na zmniejszenie kosztów jego ogrzania. Kolejnym argumentem do zastosowania materiałów ocieplających jest podwyższenie klasy energetycznej budynku i zwiększenie jego wartości rynkowej.
Koszty użytkowania domu
Charakterystyka energetyczna budynku pozwala na oszacowanie kosztów użytkowania domu przez najbliższe 30 lat. Okazuje się, że wynoszą one tyle samo, co koszt budowy domu, z czego aż 75% stanowią wydatki na ogrzanie pomieszczeń i wody użytkowej. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań termoizolacyjnym pozwala na zaoszczędzenie znacznych kwot pieniędzy, które mogą stanowić nawet kilka procent łącznych kosztów eksploatacji budynku.
Płyty z wełny
Płyty z wełny stanowią najbardziej popularny materiał izolacyjny. Mają one kształt prostokątny o grubości sięgającej nawet 25 cm. Wełniane włókna mat są odpowiednio sprasowane i sklejone specjalnym klejem syntetycznym. Ich specjalną odmianą są płyty hydrofobizowane (impregnowane olejem mineralnym) odporne na zawilgocenia.
Produkowane są trzy rodzaje płyt o różnym stopniu gęstości (twarde o gęstości od 150 do 220 kg/m3, półtwarde o gęstości od 80 do 120 kg/m3, miękkie o gęstości od 35 do 60 kg/m3).
Płyty twarde i półtwarde nadają się na ocieplenia powierzchni narażonych na znaczne obciążenie. Znajdują one zastosowanie do termoizolacji wylewek i posadzek podłogowych. Stosowane są też na dachach płaskich, w bezspoinowych systemach ociepleń do izolacji ścian zewnętrznych murowanych, monolitycznych i prefabrykowanych, jak również do stropów piwnicznych, nad garażami oraz przejazdami.
Płyty miękkie wykorzystywane są do termoizolacji miejsc nie narażonych na zbyt duże naciski o obciążenia, a więc do izolacji dachów skośnych, poddaszy nieużytkowych, ścian działowych suchej zabudowy wnętrz.
Maty z wełny
Maty z wełny stanowią kolejny materiał budowlany do termoizolacji budynków. Znajdują one zastosowanie jako niepalne ocieplenie stropodachów wentylowanych i poddaszy, stropów drewnianych, ścian działowych, sufitów podwieszanych i podłóg na legarach.