Mimo, iż zacieki na ścianie nie zdarzają się zbyt często, to jednak prawie każdy z nas borykał się z nimi przynajmniej jeden raz. Powodem ich powstania może być awaria instalacji wodnej, cieknąca pralka lub zmywarka, a nawet nieuwaga sąsiadów (mieszkających piętro wyżej). W efekcie takich sytuacji na ścianach i suficie mogą pojawić się żółte plamy będące efektem rdzy ze stali zbrojeniowej, pęknięcia i łuszczenie się farby, bąble a nawet odpadanie tynku.
W zależności od rodzaju zacieku i jego intensywności, należy podjąć odpowiednie kroki w celu jego usunięcia.
- Przed usuwaniem zacieku należy poczekać aż plama całkowicie wyschnie. Zbyt wczesne pomalowanie ściany, spowoduje ponowne pojawienie się zacieków. W przypadku, gdy awaria wodna (np. przeciekanie dachu) była duża i w murach została jeszcze wilgoć, należy poczekać nawet kilka tygodni. W przypadku zalegania wody w stropie, można również rozważyć nawiercenie w nim kilka dziur ułatwiających odpływ wody.
- W przypadku, gdy awaria wody była poważna, a dodatkowo na powierzchni ścian pojawiły się plamy z pleśni, należy wcześniej usunąć stare warstwy farby (a nawet tynku). Następnie zaleca się zastosowanie specjalnych preparatów grzybobójczych, które skutecznie usuną wszelkie ślady grzyba ściennego, pleśni i bakterii. Następnie należy przystąpić do uzupełnienia warstwy tynku i po jego wyschnięciu i wygładzeniu, można go pomalować farbą.
- Gdy zaciek nie wymaga skuwania tynku, można w dwojaki sposób przygotować ścianę do malowania. Pierwszy z nich polega na dokładnym zeszlifowaniu wierzchniej warstwy ściany (sufitu), po czym należy wygładzić go warstwą tynku lub gładzi gipsowej. Drugi sposób nie wymaga mechanicznego usuwania zewnętrznej warstwy ściany. W zamian za to należy chemicznie odizolować zacieki od nowej warstwy farby. W tym celu stosuje się preparaty gruntujące tworzące na powierzchni ściany specjalną nieprzepuszczalną warstwę, która zwiększa przyczepność farby, pozwala na uzyskanie jednolitego odcienia koloru, a jednocześnie wyrównuje liczne nierówności. Zastosowanie środka gruntującego gwarantuje równomierne pokrycie ściany farbą, bez obawy ponownego pojawienia się pozostałości zacieków.
- Po usunięciu awarii, wysuszenia ścian i sufitu, a także po przygotowaniu podłoża, można przystąpić do naprawiania uszkodzeń – malowania.
- W przypadku, gdy zaciek jest niewielki i nie nastąpiło uszkodzenie tynku, wystarczy go tylko zamalować. Zaleca się zastosowanie najpierw farby neutralizującej kolor plamy, a dopiero po jej wyschnięciu (najlepiej na drugi dzień) można pomalować ścianę farbą kolorową. Do malowania ścian najlepsze są farby akrylowe lub lateksowe, ułatwiające oddychanie ścian.