Przejdź do treści

Pleśń w mieszkaniu – zagrożenie dla mieszkańców i sposoby na jej usunięcie

Pleśń w mieszkaniu

Każdorazowo, gdy w mieszkaniu zauważone zostaną plamki pleśni, powinno się podjąć natychmiastowe działania w celu jej usunięcia. Mimo, że skutki działania pleśni i grzybów kojarzone są wyłącznie z objawami alergicznymi (katar, kaszel), to jednak katalog dolegliwości wynikających z ich działania jest znacznie szerszy. Unoszące się w powietrzu roztocza grzybów pleśniowych mogą powodować nadmierne zmęczenie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, grzybicę skóry i paznokci, wysypkę, a nawet niewydolność nerek.

Podłoże powstania pleśni

Najczęściej powodem pojawienia się pleśni w mieszkaniu jest nadmierna wilgotność. Stąd pierwsze ślady pleśni zauważalne są w łazienkach (w narożnikach brodzików, wanien), kuchniach, spiżarniach i piwnicach. Powstawaniu tego problemu sprzyja również wadliwa wentylacja. Częściej więc ślady pleśni pojawiają się w okresie jesienno – zimowym, kiedy to rzadziej otwieramy okna.

Jak nie dopuścić do powstania pleśni?

Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, należy zadbać o częste wietrzenie pomieszczeń. Warto również rozważyć montaż specjalnych nawiewników powietrza lub wymianę okien na takie z mikrowentylacją.

Pomocne mogą się również okazać pochłaniacze wilgoci z wymiennymi wkładami. Podczas gotowania posiłków zaleca się przykrywanie garnków a także stosowanie okapów kuchennych. Zaleca się również zostawienie otwartych drzwi łazienki po kąpieli i uchylenie okien w sąsiednich pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż dodatkowego wentylatora kanałowego (łazienkowego) wciągającego wilgotne powietrze do szybu wentylacyjnego.

W domach, w którym występuje bardzo duża wilgoć a tym samym duże prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni, można zamontować czujnik wilgoci. Standardowo jej poziom powinien oscylować w granicach od 45 do 55 %. Okresowo wyższy poziom może wystąpić podczas intensywnego gotowania, kąpieli lub suszenia prania w mieszkaniu.

Jak usunąć pleśń w mieszkaniu?

Niestety czasami nawet przy wietrzeniu pomieszczeń, w mieszkaniu mogą pojawić się ślady pleśni. Nie pozostaje wówczas nic innego, jak tylko przystąpić do szybkiego jej usunięcia.

Tu jednak nie sprawdzi się wyłącznie powierzchniowe usunięcie czarnych plamek, bowiem grzyby i pleśnie zajmują najczęściej głębokie warstwy tynku.

Aby więc całkowicie pozbyć się problemu, zaleca się skucie tynku objętego wilgocią a także tynku wokół tego miejsca. Następnie należy zastosować specjalny środek grzybobójczy, który skutecznie usunie zarodniki grzybów pleśniowych i zapobiegnie powstawaniu czarnych plam.

Po nałożeniu nowej warstwy tynku należy rozważyć zastosowanie specjalnej farby. Może to być farba zawierająca w swym składzie substancje grzybobójcze, lub odznaczająca się właściwościami hydrofobowymi. W praktyce najczęściej spotykane są farby przeznaczone do kuchni, łazienek i pomieszczeń o dużym stopniu zawilgocenia (np. farba antypleśniowa biała Pufas,  emulsja lateksowa Dulux seria Kitchen & Bathroom).

Produkty antypleśniowe

Farba Antypleśniowa ELF 750ml PUFAS to skuteczna ochrona przed pleśnią i grzybami, idealna do pomieszczeń narażonych na wilgoć, takich jak kuchnie czy łazienki. Bezzapachowa, ekologiczna formuła ELF oraz łatwa aplikacja sprawiają, że jest bezpieczna dla alergików i wygodna w użyciu. Zapewnij sobie zdrowe i estetyczne wnętrza – zamów już dziś!
Przeczytaj również: