Przejdź do treści

Wymiana zapleśniałego silikonu w łazience – krok po kroku

Nawet przy wyjątkowym dbaniu o czystość i unikanie nadmiernej wilgoci w łazience, nie jest możliwe całkowite zapobiegnięcie pleśnieniu silikonu uszczelniającego szpary na styku ściany z brzegiem wanny, umywalki i brodzika. W tych newralgicznych miejscach pojawiają się czarne kropki i plamki, których nie można w żaden sposób zmyć. Jedynym rozwiązaniem jest całkowite usunięcie starej warstwy zapleśniałego silikonu i nałożenie nowej warstwy.

Czynność ta nie wymaga wzywania fachowca, bowiem jej wykonanie jest bardzo proste i można to zrobić samodzielnie.

Materiały i narzędzia potrzebne do wymiany silikonu:

  • Tuba silikonu sanitarnego z pistoletem
  • Preparat zmiękczający (opcjonalnie)
  • Ostry nóż
  • Szczoteczka
  • Plastikowa szpatułka i szpachelka do formowania silikonu (niekoniecznie)
  • Środek do mycia szyb (z alkoholem)
  • Szmatka
  • Taśma malarska
  • Woda z mydłem
  • Suszarka do włosów

Pierwszą czynnością będzie oczywiście usunięcie starej warstwy silikonu. Czynność tą wykonujemy ostrym nożem odcinając go dokładnie od ściany i wanny (brodzika, umywalki) dbając, by nie uszkodzić powierzchni ceramiki sanitarnej i glazury. Szczelinę wyczyści szczoteczką a resztki silikonu zwilżyć płynem zmiękczającym. Po odczekaniu odpowiedniego czasu podanego w instrukcji, resztki silikonu usunąć plastikową szpatułką.

Szczelinę umyć czystą wodą i dokładnie osuszyć przy pomocy szmatki. Jeszcze lepsze będzie wykorzystanie do tego celu zwykłej suszarki do włosów. Czynność ta sprawi, że powierzchnia będzie całkowicie pozbawiona wilgoci, a tym zwiększy się przyczepność nowej warstwy silikonu.

Kolejnym krokiem będzie dokładne odtłuszczenie powierzchni, co można wykonać przy pomocy płynu do mycia szyb z zawartością alkoholu. Po osuszeniu należy nakleić na ścianę i powierzchnię brodzika taśmę malarską pozostawiając wyłącznie niewielką szczelinę, w której ma być nałożony silikon. Czynność ta sprawi, że silikon będzie nałożony równomiernie, bez konieczności usuwania jego nadmiaru z ceramiki i glazury.

Następnie na pozostawioną szczelinę nakładać specjalny silikon sanitarny. Jego warstwa musi być równomierna i odpowiednio gruba. Po nałożeniu preparatu należy go odpowiednio uformować, pamiętając, by szczelina na krawędzi ściany nie była wklęsła. Umożliwi to swobodne spływanie wody, a jednocześnie zapobiegnie osadzaniu się brudu i pleśni.

Formowanie silikonu można wykonać specjalną szpachelką lub palcem zwilżonym w wodzie z mydłem.

Ostatnią czynnością jest oderwanie taśmy malarskiej i odczekanie około 24 godzin do całkowitego zastygnięcia nowej warstwy silikonu.

Uwaga! Do uszczelniania szczelin w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza (łazienki, pralnie, kuchnie) wskazane jest zastosowanie specjalnego silikonu sanitarnego, który wykazuje doskonałą przyczepność do różnych rodzajów powierzchni porowatych i nieporowatych (cegła, porcelana, ceramika, drewno, szkło, powierzchnie emaliowane). Preparat ten jest dodatkowo odporny na działanie wilgoci i odporny na pleśnie.

Przeczytaj również: