Remont mieszania to niemałe wyzwanie. Jego celem jest nie tylko odświeżenie i odnowienie wnętrza, ale też nadanie mu nowego stylu. Bez wątpienia, w stworzeniu nowego designu pomieszczenia największy udział ma nowa dekoracja ścian. Gładkie pokrycie pastelową farbą lub klasyczną tapetę można zamienić zupełnie innym materiałem.
- Ściana z cegły – ten rodzaj wykończenia wnętrza cieszy się coraz większą popularnością. Na pozór nadaje pomieszczeniu surowości, co jednak w odpowiednim zastosowaniu może przyczynić się do stworzenia bardzo przytulnej i ciepłej atmosfery. Ściana z cegły może być wykonana w kuchni, salonie/pokoju dziennym a także w korytarzu. Odpowiednie dobranie innych elementów wykończenia wnętrza pozwala na wykorzystanie ceglanej ściany nawet w łazience. Cegła jest materiałem, który idealnie wkomponowuje się w pomieszczenia aranżowane w stylu loft.
- Ściany z drewna – to stary, ale wciąż aktualny i atrakcyjny pomysł na niebanalną dekorację. Drewno nadaje pomieszczeniu przytulności a jednocześnie czyni z niego wyjątkowo klasyczne i eleganckie wnętrze. Drewno może być łączone zarówno z nowoczesnym surowym wyposażeniem pomieszczenia, jak i może być uzupełnione dodatkami w stylu sielskim lub ciężkim, kolonialnym. Najkorzystniej wygląda połączenie drewna z innymi pokryciami. Może to być jedna ściana poryta drewnem przy jednoczesnym pomalowaniu pozostałych farbą. Naturalne drewno może być również zastąpione materiałami drewnopochodnymi. Amatorzy wnętrz wykończonych w nieco ascetycznym stylu zdecydować się mogą również na surową płytę OSB. Mimo wielu wątpliwości, drewno może być również stosowane w łazience.
- Kamień naturalny – najczęściej stosowany w postaci płytek z kamienia łupanego. Jego zastosowanie podkreśla elegancję wnętrza urządzonego w stylu nowoczesnym a także idealnie tworzy design typu loft. Niewątpliwą zaletą łupka jest jego łatwe utrzymanie w czystości. Tego rodzaju pokrycie może być zastosowane w salonie, kuchni a nawet w łazience. Dla utrwalenia jego koloru warto po ułożeniu pokryć go odpowiednim impregnatem. Klasyczny łupek może być również zastąpiony okładzinami imitującymi naturalny kamień.
- Płyty z betonu architektonicznego to pomysł na dekorację wnętrz wykończonych w stylu industrialnym. Surowa szarość betonu nie musi jednak nadawać pomieszczeniu zimnej i mało przytulnej atmosfery. Szarość betonu idealnie łączy się i uzupełnia z intensywnymi (ciepłymi) barwami pozostałych elementów wyposażenia. Tu najbardziej pasującym połączeniem jest czerwień, żółć, pomarańcz. Płytki z masy cementowo – piaskowej są produkowane w różnych odcieniach (jasnoszarym, prawie białym, stalowym, antracytowym, ciemno szarym, węglowym) a także w różnych strukturach (porowatej, szlifowanej, gładzonej, chropowatej).
- Fototapety to dla wielu wciąż relikt lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dziś jednak te niebanalne pokrycia potrafią całkowicie zmienić styl i charakter wnętrza. Nowoczesne wzornictwo dodaje pomieszczeniom przestrzeni i buduje perspektywę. Nadaje się niemalże do każdego pomieszczenia. Dzięki szerokiemu wzornictwu możliwa jest dekoracja ścian w każdym pomieszczeniu. Można nią pokryć pojedyncze ściany, wnęki, a także przestrzenie między blatem kuchennym a szafkami wiszącymi.
- Uzupełnieniem każdego rodzaju pokrycia ścian jest zawsze odpowiednie oświetlenie. Należy pamiętać, że gra światła może całkowicie zmienić postrzeganie pomieszczenia, nadać mu odpowiedniego klimatu i wywołać niesamowite efekty wizualne. Klasyczne lampy sufitowe warto zastąpić lub uzupełnić taśmami LED lub oświetleniem punktowym. Idealnie sprawdzają się w tym zakresie oświetlone wnęki lub podwieszane sufity.
Przeczytaj również: